Cart
is empty.
Back to homepage

 

Mezinárodní boxerská asociace (Association Internationale de Boxe Amateur) 

je sportovní organizace, která schvaluje amatérské boxerské zápasy a jiné šampionáty, a uděluje světové ceny.

Důležitá data v historii organizace AIBA

6. únor 1920 - Poprvé je zmíněna myšlenka založit mezinárodní boxerskou asociaci. Předskokanem asociace AIBA byla FIBA. Hlavními iniciátory byli zástupci svazů z Anglie, Francie, Belgie, Brazílie a Holandska. Dále také zástupci USA, Irska a Skotska. Jako oficiální jazyk organizace je doporučena angličtina, avšak oficiální název je ve Francouzštině (Fédération Internationale de Box Amateur - FIBA, až později se začala užívat zkratka AIBA z anglického překladu)

24. srpen 1920 - Během Olympijských her v Antverpách oficiálně založena FIBA. Prvním prezidentem je jmenován H. Douglas z Velké Británie. Členy organizace je Belgie, Kanada, Dánsko, Francie, Velká Británie, Holandsko, Norsko, Rusko, Švýcarsko, Švédsko a USA.

1921 - Francouzština se stává druhým oficiálním jazykem organizace

1. červenec 1926 - V Paříži se konalo v pořadí páté zasedání organizace FIBA, kde byla oficiálně ustanovena a představena nová pravidla. Jedním z nich je nová, pevně stanovená délka trvání zápasu a to tři kola po třech minutách.

13. květen 1931 - Po devátém kongresu v Bruselu bylo rozhodnuto, že rozhodčí budou řídit zápas uvnitř ringu (dříve seděli na vysoké židli mimo ring). Ve stejné době bylo na Olympijských hrách v Los Angeles zavedeno používání gumových chráničů zubů.

Hned po konci druhé světové války bylo několik vysokých představitelů FIBA nařčeno z kolaborace s nacisty a válečných zločinů. FIBA se proto stala nedůvěryhodnou organizací. Ovšem následně anglická amatérská asociace ve spolupráci s francouzskou boxerskou federací založili novou organizaci - AIBA. Prvního kongresu AIBA, který proběhl 29. -30. Listopadu v Londýně se zúčastnilo celkem 21 zemí. Prvním prezidentem organizace AIBA byl zvolen Emile Grémaux z Francie.

15. - 16. červen 1950 - Na druhém kongresu AIBA v Kodani byla ustanovena další nová pravidla a především ustanovení váhových kategorií. Kongresu se zúčastnilo 54 zemí.

27. srpen - 10. září 1974 - Na Olympijských hrách v Mnichově byly poprvé použity rukavice s bílým terčíkem (povolená úderová plocha). Používat se začaly také AIBA chrániče hlavy - helmy.

17. - 30. srpen 1974 - Se konalo první AIBA Mistrovství světa v Havaně, kterého se zúčastnilo 242 atletů ze 45 zemí světa.

21. -25. listopad 1994 - Na třinácté konferenci AIBA v Pekingu je oficiálně uznán ženský box jako soutěžní disciplína.

2005 – AIBA uspořádala první mistrovství světa v amatérském boxu.

2006 – v čele AIBA je Wu Ching-kuo

22. říjen 2007 - Se koná konference AIBA v Chicagu, kterého se účastní 196 asociací z celého světa. Jsou stanovena nová soutěžní pravidla a například i nové logo organizace AIBA. 

AIBA je také název pro boxerské rukavice, které jsou schváleny touto organizací pro použití na amatérských zápasech. Jsou modré a červené a mají bílý terčík. Tyto rukavice mají specifickou výplň právě kvůli bezpečnosti.

Další výrobky s AIBA certifikací naleznete ZDE 

Login
Register
Forgotten password

Forgotten password
AHOJ