Cart
is empty.
Back to homepage

Nebo také thajsky Muay-Thai 
Thai box je tradičním uměním sebeobrany v Thajsku. Od tradičního boxu se thai box odlišuje tím, že k neozbrojenému boji používá nejen pěsti, ale i chodidla, lokty a kolena. Tím thai box více připomíná souboj jako ve skutečnosti, a proto také tento způsob sebeobrany bývá nadřazen nad klasický box západního stylu. Pro vysokou fyzickou náročnost trvá thai box zápas pouze pět tří minutových kol a mezi každým kolem je dvouminutová přestávka.

 

Již od pradávných dob vládci v Thajsku přikládali velkou váhu trénování svých vojáků. Thai box trénovali ale i obyčejní lidé, v pěstních soubojích beze zbraně i se zbraní. Souboje beze zbraně jsou známy pod pojmem Muay, se zbraní krabi-krabong, doslova meč a hůl, ačkoliv souboje se neomezovaly pouze na tyto dvě zbraně. Často se stávalo, že sami vládci bývali skvělými bojovníky — silní, stateční a zkušení. To bylo určitě i jedním z důvodů obrovského vzestupu Thajců v této části světa. První království vzniklo ve 13. století s hlavním městem Sukhotai. Sám král využíval prostranství před svým palácem k trénování stínového boxu a také se zde pořádaly turnaje. Strážci a bojovníci krále museli trénovat thai box a být velice dobří.

Thai box v jeho nejčastější sportovní podobě, je uměním boje na blízko, v plném kontaktu. Thai box - také umění osmi končetin (rukou, loktů, chodidel, kolen). Thai box je možné vidět kdekoli v Thajsku a nyní, díky stále stoupající popularitě i kdekoli na světě. Thajští bojovníci jsou považováni za krále ringu: mají přes 80% úspěšnost v zápasech na blízko a ti, kteří Thajce porazí, používají podobných technik, jako je thai box. V dnešní době se těší thai box rostoucí popularitě díky prosté, ale maximálně účinné technice boje a tréninku.

Zápasníci v odvětví thai box se dělí do několika skupin, a to podle výkonnosti a podle počtu vyhraných zápasů. Postup do vyšší kategorie si zápasník může vybojovat buď počtem vítězných zápasů nebo porazit soupeře z vyšší kategorie. Jednotlivé kategorie se od sebe odlišují počtem kol v zápase a jejich délkou. Jedná se o tři amatérské skupiny (D, C, B) a jednu profesionální ( A ). I když nesmíme brát název profesionální zas úplně doslova.

Thai box kategorie:
thai box kategorie D: bojují zápasníci 3 kola po dvou minutách a jedná se o začínající borce. 
thai box kategorii C se odboxují rovněž 3 x 2 minuty, ale závodníci za sebou mají již minimálně 3 vyhrané zápasy. 
thai box kategorii B zápasí borci s více jak 9 vyhranými zápasy na 5 kol trvajících dvě minuty 
Nakonec thai box kategorie A - profesionální zápas se boxuje na 5 kol po třech minutách.

V současné době zaznamenává thai box také velký nárůst ženských zápasů. Do roku 1996 nebyl povolen ženám přístup ani na sportoviště, ale od tohoto roku, především kvůli snahám o vstup mezi rodinu olympijských sportů, mohou ženy nejenže docházet sledovat jednotlivá klání, ale také se jich i přímo účastnit a bojovat v titulových zápasech. Definitivně pryč je tak doba, kdy ženy nesměly dokonce ani sahat, či hrát na hudební nástroje během utkání a nepřímo tak zasahovat do děje v ringu.

Login
Register
Forgotten password

Forgotten password
AHOJ