MARTIAL ARTS EQUIPMENT
(386) 676-3803
Back to homepage

Judo je bojové umění pocházející z Japonska, založil ho profesor Jigoro Kano, který ho vytvořil z chvatů bojového umění Jiu-Jitsu. Po letech pečlivého studia založil vlastní školu, kterou nazval KODOKAN -JUDO. První písemné památky o chvatech a technikách judo pocházejí z kronik Niho-Šoky, které byly sepsány v Japonsku v 8.století. Později začaly v Japonsku vznikat školy zaměřené na bojová umění, jednou z nich byla například škola Buši-do, kde se vyučovala mimo jiné střelba lukem, boj mečem a kopím nebo jízda na koni. Všechny tyto odvětví jsou základem pro bojové uměn Samurajů. V 16. -17. století dochází k rozvoji Jiu-jitsu, bojového umění, ze kterého posléze vzniklo i judo.
Zakladatelem Juda jako sportovního odvětví byl profesor Jigoro Kano. Profesor Jigoro Kano v mládí musel snášet šikanu a mnohé jiné křivdy, proto se rozhodl pro studium starých bojových umění. Studoval u mistra Hačino Suke-Fukudi, po jeho smrti u mistra Masumota Yta, který mu před smrtí předal cenné rukopisy o bojových uměních i technikách. Poté Kano studoval ještě u mistra Ikuby. Informace které shromáždil studiem starých materiálů, ale i při praxi přizpůsobil moderním poměrům a vytvořil svůj vlastní styl, který nazval Kodokan - judo. Judo se stalo brzy velmi oblíbeným sportem, ale muselo zápasit s konkurencí a nepřátelstvím od jiných škol. Oficiální uznání získalo až v roce 1886, kdy v takzvaném utkání pravdy, ve kterém soutěžila celá řada jednotlivých škol, zvítězili žáci kodokanu v jedenácti, z celkově dvanácti zápasů. Jeden skončil remízou. Činnost kodokanu tak byla oficiálně zahájena. Vznik Juda se tak datuje od roku 1882. Tehdy měl mistr Jigoro Kano prvních 9 žáků. Jigoro Kano se stal poté velmi váženým a uznávaným mistrem, mimo jiné se zasloužil i o to, že se Judo spolu s jiným uměním -Kendo - dostalo do osnov na základních a středních školách. Jigoro Kano mimo jiné také zastával funkci ministra školství, byl členem japonského olympijského výboru a samozřejmě prezidentem japonského svazu judo.
Judo je také olympijským sportem, a to od roku 1964, kdy bylo uvedeno na Olympijských hrách v Tokiu. Kromě Olympijských her existuje mnoho dalších soutěží, mistrovství a pohárů v judu, které se konají po celém světě. Například: European Judo Championships Senior, European Judo Championships Junior, European Judo Champioships Veterans, European Judo Championships Open, European Judo Championships U23, European Club Cup, Super World Cups, World Cups…

Některá z nejdůležitějších pravidel soutěžního juda:
Závodníci musí mít na sobě závodní úbor (judogi), který musí splňovat tyto požadavky: materiál úboru musí být z pevného materiálu, například bavlny a nesmí znemožňovat soupeři úchop, to znamená, že nesmí být příliš tlustý, tvrdý nebo kluzký. Doba trvání zápasu pro Olympijské hry a mistrovství světa je následující: muži a ženy - 5 minut čistého času zápasu. Junioři a juniorky - 4 minuty čistého času zápasu. Mezi zápasy má každý závodník právo na 10 minut odpočinku.

Kimona na Judo naleznete ZDE

Login
Register
Forgotten password

Forgotten password
AHOJ