MARTIAL ARTS EQUIPMENT
(386) 676-3803
Back to homepage

Jiu-jitsu je velmi rozsáhlý bojový systém pocházející z Japonska. Využívá techniky hodů, techniky páčení, úchopů nebo úderů. V celém Japonsku existuje přes 100 škol tohoto bojového umění. Každá škola však využívá různé stylové směry a skupiny technik. Jiu-jitsu bylo původně součástí vyučovacího programu různých bojových tříd, například i Samurajů, avšak pod jinými názvy (Aikijutsu, Hakuda, Kempo atd.). Teprve po rozmachu nových bojových škol během 16. -18. století se dostává Jiu-jitsu více na podvědomí veřejnosti. V tomto období vznikl také název Jiu-jitsu, jako název pro metodu boje zblízka, který využívá princip útočné energie. V doslovném překladu Jiu-jitsu znamená: Jiu - jemné, jemná a Jitsu - technika
Hlavním heslem Jiu-jitsu je „měkkost překoná tvrdost“. Jednou z klasických technik a myšlenek Jiu-jitsu je dosáhnout výhry skrz ustupování, to znamená využít agresi a útok protivníka ve svůj prospěch. Jiu-jitsu se dnes vyučuje v celé řadě vojenských, policejních a bezpečnostních složkách. Vyučuje se většinou ve svém původním významu jako vojenský systém boje z blízka, nebo také jako sebeobrana pro civilisty a širokou veřejnost. Mimo to bylo Jiu-jitsu inspirací pro mnohé mistry a stalo se zdrojem mnoha nových bojových umění. Koncem 19. století vzniklo Judo, jehož zakladatel Jigoro Kano vycházel především z technik Jiu-jitsu. Z technik Jiu-jitsu čerpalo ale i Aikido nebo některé druhy karate. Jiu-jitsu je bojové umění, které řeší prakticky všechny situace v boji beze zbraně, které mohou nastat. Jiu-jitsu rozvíjí v podstatě všechny tělesné schopnosti jako je rychlost, síla a kloubní pohyblivost a v menší míře také vytrvalost. 
Co se týče soutěžních pravidel Jiu-jitsu, bojuje se jak v postoji, tak na zemi. Prostor pro boj je 6x6 metrů a je vyznačen červeným pruhem na tatam. Povinné jsou otevřené chrániče ruky, suspenzor a chrániče nohou (chrániče nártu, takzvané botičky). Závodí se vždy v kimonu. Časový limit zápasu je 2x2 minuty. Boj se začíná v postoji a jsou dovoleny kopy, údery i podmety .Je povolen také lehký kontakt, který je zastaven tehdy, kdy se oba závodníci chytí rukama. V tuto chvíli jsou kopy i údery zakázány. Boj může také probíhat ve formě hodů a strhů. Obecně je boj velmi kontrolovaný, techniky, které by vedly ke zranění soupeře jsou zakázány.
 

Login
Register
Forgotten password

Forgotten password
AHOJ